wtorek, 27 marca 2012

Warsztatowo ...i marcowo

Jak wiadomo trwa rok Janusza Korczaka,wybitnego pedagoga,wychowawcy,publicysty,ale przede wszystkim człowieka o wielkim sercu. Dodatkowo pięciolecie Nagrody im.Ireny Sendler ,,Za naprawianie świata".Z tej okazji Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z warszawskim WCIES,Ambasadą USA i Fundacją im.Róży Luksemburg zorganizowało konferencję ,,Dobrzy ludzie w czasach zła-Irena Sendlerowa.Uczenie o wartościach w szkole",na której prowadziłyśmy warsztaty dla nauczycieli z całej Polski.Zainteresowani mogli się zgłaszać na dwa wybrane warsztaty z sześciu podanych.Zainteresowanie naszymi zajęciami było bardzo duże. Zaproponowałyśmy następujące tematy: „Tam, gdzie nie ma wiedzy, stereotyp jest nie do zwalczenia”. Uczyć, ale w jaki sposób? - nauczanie o Holokauście w szkole podstawowej (I, II etap edukacyjny) dylematy, wyzwania, metody i formy pracy.(Estera czyli Małgosia) Być może... ujmując sprawę socjologicznie, poczucie żydowskiej przynależności w coraz mniejszym i mniejszym stopniu zależy od kryterium wiary"(J.Weber) -jak uczyć o dziedzictwie żydowskim? (ja czyli Chana:) Przywizłam:mezuzę,talit katan,filakterie,hamsy,menorę a nawet opakowanie na filakterie.Do tego około 10 różnych modlitewników,nawet taki miniaturowy,który wzbudzał duże zainteresowanie. Szkolenie odbyło się 12 marca,przy ul.Hożej we WCIES.
(zdjęcia ze strony CEO) Nie zdążyłam ochłonąć po pełnym wrażeń wyjeździe do Warszawy,(obejrzałyśmy w końcu ,,Naszą klasę"Tadeusza Słobodzianka w Teatrze na Woli) i spotkałyśmy się z mnóstwem znajomych,a już czekał na mnie Sulejówek i szkolenie edukatorów amerykańskich,współpracujących z Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.Przeprowadziłam warsztat o ..Korczaku i innych postaciach w getcie warszawskim. W spotkaniu wzięło udział 10 nauczycieli z różnych Stanów Ameryki reprezentujących i współpracujących z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz 16 koordynatorów i edukatorów nauczania o Holokauście z całej Polski współpracujących z ORE w ramach projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów"
(zdjęcie ze strony ORE) Grupa aktywnie pracowała,czego wynikiem były mapy mentalne pokazujące różne aspekty życia w getcie warszawskim.Na zdjęciu nauczyciel amerykański pokazuje efekty swojej pracy.Było bardzo twórczo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz